Strona Główna WES Sp. z o.o.
Konkursy
Strona Główna WES Sp. z o.o.
Strona Główna WES Sp. z o.o.
O firmie  
 
EKSTRAKTY SŁODOWE  
 
Oferta  
 
Piwowarstwo Domowe  
 
Piwo domowe  
Plusy piwa  
Jak warzyć?  
Receptury  
Przepisy kulinarne  
 
Galeria  
 
Certyfikaty  
 
Kontakt  
 
  
 
e-SKLEP
  
 
   
 
  Piwowarstwo Domowe > Receptury >
„Piwo PILS” (wyłącznie z ekstraktów niechmielonych)

Potrzebne składniki:

- jasny ekstrakt słodowy – 1 puszka 1,7 kg
- jasny ekstrakt słodowy – 1 puszka 1,2 kg
- drożdże piwowarskie górnej fermentacji
- 2 porcje granulatu chmielu aromatycznego po 25 g
- 2 porcje granulatu chmielu goryczkowego po 8 g
- lub 2 porcje szyszek chmielu aromatycznego po 3 pełne garście, 2 porcje szyszek chmielu goryczkowego po 1 pełnej garści
- woda przegotowana

Zawartość każdej z puszek kolejno zagotować w 4-5 litrach wody, następnie wsypać porcję chmielu goryczkowego i 2/3 porcji chmielu aromatycznego. Gotować (pod przykrywką na wolnym ogniu) 30–45 minut, pilnując aby nie wykipiało.

Aby powstał pełny bukiet smakowy piwa, pięć minut przed zakończeniem gotowania, należy dodać pozostałą ilość chmielu aromatycznego.

Całość należy przelać do wydezynfekowanego naczynia przeznaczonego do fermentacji, uzupełnić przegotowaną wodą do 20 litrów, wymieszać i poczekać na ostudzenie brzeczki do temp. ok. 30°C.

Wlać ok. 200 ml ciepłej, przegotowanej wody (ok. 35°C) do kubka, wsypać drożdże, wymieszać i pozostawić na 15 minut. Tak przygotowane drożdże należy wlać do wcześniej ostudzonej brzeczki i zamieszać. Przykryć pokrywą i odstawić do burzliwej fermentacji na kilka dni.

Kiedy cukromierz wskazuje ok. 3°Blg (w temp. 20°C), możemy przystąpić do przeprowadzenia fermentacji cichej. Piwo przelewamy znad osadu do szklanego gąsiora z rurką fermentacyjną. Fermentacja cicha może trwać od kilku dni do tygodnia. Po upływie tego czasu piwo wyklaruje się i będzie nadawało się do przelewania do butelek.

Możemy przystąpić do napełniania butelek. Piwo zlewamy z gąsiora do naczynia, z którego będziemy rozlewać piwo, w taki sposób aby nie poruszyć osadów, a następnie dodajemy syrop cukrowy i dokładnie mieszamy. Syrop cukrowy przygotowujemy w następujący sposób: 120 g cukru rozpuszczamy w 300 ml wody, gotujemy roztwór ok. 10 minut a następnie chłodzimy.

Napełnione butelki pozostawiamy przez kilka dni w temperaturze pokojowej, a następnie przenosimy do pomieszczenia chłodniejszego np. piwnicy. Piwo nadaje się do konsumpcji po miesiącu. Z upływem czasu staje się coraz smaczniejsze.
©  WES Sp. z o.o.