Strona Główna WES Sp. z o.o.
Konkursy
Strona Główna WES Sp. z o.o.
Strona Główna WES Sp. z o.o.
O firmie  
 
EKSTRAKTY SŁODOWE  
 
Oferta  
 
Piwowarstwo Domowe  
 
Piwo domowe  
Plusy piwa  
Jak warzyć?  
Receptury  
Przepisy kulinarne  
 
Galeria  
 
Certyfikaty  
 
Kontakt  
 
  
 
e-SKLEP
  
 
   
 
  Piwowarstwo Domowe > Receptury >
"Piwo ciemne - mocne"

Potrzebne składniki:

- nachmielony ekstrakt słodowy „piwo ciemne” – 3 puszki 1,7 kg
- jasny ekstrakt słodowy – 1 puszka 1,2 kg
- drożdże piwowarskie górnej fermentacji
- woda przegotowana

Zawartość każdej z puszek kolejno gotować (pod przykrywką na wolnym ogniu) 20‑30 minut w 4‑5 litrach wody, pilnując aby nie wykipiało. Całość należy przelać do wydezynfekowanego naczynia przeznaczonego do fermentacji, uzupełnić przegotowaną wodą do 20 litrów, wymieszać i poczekać na ostudzenie brzeczki do temp. ok. 30°C.

Wlać ok. 200 ml ciepłej, przegotowanej wody (ok. 35°C) do kubka, wsypać drożdże, wymieszać i pozostawić na 15 minut. Tak przygotowane drożdże należy wlać do wcześniej ostudzonej brzeczki i zamieszać. Przykryć pokrywą i odstawić do burzliwej fermentacji na kilka dni.

Kiedy cukromierz wskazuje ok. 4°Blg (w temp. 20°C), możemy przystąpić do przeprowadzenia fermentacji cichej. Piwo przelewamy znad osadu do wydezynfekowanego szklanego gąsiora z rurką fermentacyjną. Fermentacja cicha może trwać od kilku dni do dwóch tygodni. Po upływie tego czasu piwo wyklaruje się i będzie nadawało się do przelewania do butelek.

Przystępując do napełniania butelek, piwo zlewamy z gąsiora do wydezynfekowanego naczynia, z którego będziemy rozlewać piwo, w taki sposób aby nie poruszyć osadów, a następnie dodajemy syrop cukrowy i dokładnie mieszamy. Syrop cukrowy przygotowujemy w następujący sposób: 120 g cukru rozpuszczamy w 300 ml wody, gotujemy roztwór ok. 10 minut.

Napełnione butelki pozostawiamy przez kilka dni w temperaturze pokojowej, a następnie przenosimy do pomieszczenia chłodniejszego, np. piwnicy. Piwo nadaje się do konsumpcji po dwóch miesiącach. Z upływem czasu staje się coraz smaczniejsze.
©  WES Sp. z o.o.